Ceramika

Zajęcia ceramiczne w SOSW Nr 2

Modelowanie w glinie to doświadczenie, które rozwija kreatywność, wyobraźnię i zdolności manualne. Celem głównym pracy w glinie jest wspomaganie wszechstronnego rozwoju uczniów poprzez działalność twórczą oraz rozładowanie ich napięcia emocjonalnego. 

01_ceramika.jpeg

Jednym z podstawowych zadań zajęć ceramicznych w Ośrodku jest działalność rewalidacyjna i terapeutyczna. Dzieci uczęszczające na zajęcia już z racji swoich niepełnosprawności wykazują szereg zaburzeń i zahamowań w sferze osobowości. Zaburzony rozwój społeczny, emocjonalny i motywacyjny wymaga działań o możliwie szerokim zasięgu. Staramy się, aby przez zabawępełną akceptację każdego, stosowanie wzmocnień pozytywnych, współdziałanie, a nie rywalizację, uczeń uwierzył w siebie, poczuł się kimś ważnym. Kontakt z gliną  relaksuje, skupia, wycisza, pozwala na rozładowanie negatywnych przeżyć. Uczniowie często nie potrafią wyrazić emocji za pomocą słów, a glina pomaga  wydobyć z nich to co istotne, uwierzyć w swoje możliwości, wzmocnić poczucie wartości. Dodatkowo praca z gliną uczy koncentracji, cierpliwości, odpowiedzialności, planowania, współpracy, usprawnia koordynację wzrokowo – ruchową. Dla maluchów to wsparcie rozwoju małej motoryki dłoni i przygotowanie między innymi do pisania. Estetyka wytworów schodzi na drugi plan. Ważny jest sam proces tworzenia.

02_ceramika.jpeg

Pracownia ceramiczna w Ośrodku powstała dzięki finansowemu wsparciu wieloletniej Przyjaciółki Ośrodka Pani M.T. Wolfs. Uruchomione zostały dwie pracownie, w których wychowankowie, z różnych grup wiekowych, tworzą unikatowe i niepowtarzalne wyroby. Został zakupiony specjalny piec kręgowy do wypału prac, koło garncarskie, formy gipsowe, narzędzia, przybory, glina, szkliwa, angoby i wiele innych narządzi i przyborów ceramicznych.

Uczniowie integrują się również z uczniami słyszącymi oraz z niepełnosprawnością intelektualną – zapraszając ich na warsztaty ceramiczne, dzieląc się swoimi umiejętnościami; uczestniczą w różnych projektach.

W pracowni powstają patery, misy, ozdoby, biżuteria, świeczniki, anioły, koty, kwiaty, kubki, dzbanki, płaskorzeźby i wiele innych ciekawych wytworów. Często efekt ostateczny zaskakuje, dostarcza wiele radości i satysfakcji  twórcom. Ceramiczne wyroby handmade naszych uczniów są niepowtarzalne i unikatowe, a przez to nie ustępują wyrobom tworzonym przez artystów w galeriach. Aby się o tym przekonać – zapraszamy do naszej galerii:)!

 

 

Na skróty