WALENTYNKI W LOGOPEDII, czyli jak połączyć przyjemne z pożytecznym - zajęcia logopedyczne w grupach przedszkolnych i w ramach WWRD

W myśl zasady, że każda okazja jest dobra, tegoroczne Walentynki zostały wykorzystane do uatrakcyjnienia, czasami żmudnej, terapii logopedycznej. W związku z tym na jakiś czas wszystkie pomoce dydaktyczne przybrały kształt serduszek, a dominującym kolorem była czerwień.

Walentynki, obchodzone 14 lutego, to międzynarodowe święto zakochanych, które zyskało popularność w Polsce w latach 90. XX wieku. Tradycja wywodzi się z chrześcijańskiego kultu św. Walentego oraz starożytnych rzymskich Luperkaliów. Główne zwyczaje obejmują wysyłanie kartek walentynkowych, wręczanie czerwonych róż, słodyczy oraz spędzanie czasu na romantycznych spotkaniach.

Walentynki w logopedii to wesołe i angażujące zajęcia logopedyczne, podczas których dzieci w wieku przedszkolnym rozwijały mowę i komunikację poprzez zabawy inspirowane walentynkową tematyką. Przedszkolaki brały udział w ćwiczeniach oddechowych z wykorzystaniem czerwonych baloników w kształcie serc, usprawniających narządy mowy z czerwonymi lizakami oraz ćwiczeniach artykulacyjnych z wykorzystaniem kolorowych serduszek, obrazków i prostych rymowanek. Podczas zajęć dzieci wzbogacały słownictwo, ćwiczyły poprawną wymowę głosek [M] jak miłość i [W] jak Walentynki. Uczyły się także budować krótkie wypowiedzi oraz rozwijały percepcję słuchową.

Zajęcia sprzyjały także kształtowaniu umiejętności społecznych, wyrażaniu pozytywnych emocji i budowaniu życzliwej atmosfery w grupie. Walentynkowa forma zajęć sprawiła, że nauka odbywała się w sposób naturalny, atrakcyjny i pełen radości. Nie zabrakło czerwonych smakołyków w kształcie serc oraz pięknego zdjęcia grupowego.

Na skróty