Wicemistrz Polski Niesłyszących w rozgrywkach szachowych

Szachy to mój żywioł. Nauka szachów to moja pasja. Uczę się ich całe życie. Szachy uczą życia. Uczą jak walczyć, jak iść na kompromis, jak się wycofać, by potem ruszyć do ataku. To królewska gra…”

Frank Marshall

 

 

Szymon Sokół uczeń klasy VIII naszego Ośrodka ma wspaniałą pasję godną podziwu i zachęcenia jednocześnie. Szymon z ogromnymi sukcesami pasjonuje się szachami, zaś powyższy cytat, doskonale opisuje Jego drogę po wymarzony sukces. A sukces osiągnął nietuzinkowy. W dniach 30.05 - 02.06.2024 reprezentant stanął w szachowe szranki w indywidualnych Mistrzostwach Polski Niesłyszących dla juniorów do lat 17 w Lublinie, kończąc swoje zmagania na podium zdobywając tytuł wicemistrza.

Szachy to wspaniała gra, posiadająca wiele zalet edukacyjnych. Znakomicie wpływa na rozwój  intelektualny młodego człowieka ucząc go logicznego myślenia, strategii, pobudzając wyobraźnię przestrzenną. Szachy kształtują również osobowość, ucząc odpowiedzialności za podejmowane decyzje oraz waleczności, można powiedzieć, że poznajemy smak zwycięstwa albo gorycz porażki.

Szymon dzięki swojej determinacji i mrówczej pracy bez wątpienia poczuł smak zwycięstwa, już kolejny raz zachwycił wszystkich swoim sprytem, opanowaniem i skupieniem podczas zmagań w „grze królewskiej” jaką są szachy.

Lublin to jeden z przystanków w walecznej drodze Szymona. Już niebawem nasz wychowanek weźmie udział w Zgrupowaniu Kadry Narodowej Niesłyszących w szachach, które odbędzie się w Radzyniu k. Sławy w dniach 10-16.06.2024 r. zaś uwieńczeniem zmagań  będą Indywidualne Mistrzostwa Świata Głuchych Juniorów, które odbędą się w Serbii w dniach 25.06-05.07.2024. r - Belgrad’2024.

Na dłonie Szymona składamy gorące gratulacje. Niech Twój sukces to dopiero mały przystanek na obranej „drodze szachowej”, zaś pozostałych uczniów Ośrodka serdecznie zachęcamy do zainteresowania się tą jakże wyjątkową, wręcz królewską grą…

 

Na skróty