Apel z okazji świąt majowych

Jeszcze Polska nie zginęła,

Kiedy my żyjemy.

Co nam obca przemoc wzięła,

Szablą odbierzemy.

Marsz, marsz Dąbrowski,

Z ziemi włoskiej do Polski.

Za twoim przewodem

Złączym się z narodem...

                                        Józef Wybicki

 

 

            1,2,3 maja – cóż to za daty? Dla setek młodych ludzi to jedne z wielu nic nie znaczących uroczystości. Dziś żyjąc w zawrotnym tempie, negujemy wszelkie wartości, nudzą nas uroczystości, apele, rocznice. Ale czy tak musi być? Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości. Zatrzymajmy się na chwilę... Czasami warto spojrzeć na pewne wydarzenia z dystansu, wówczas przychodzi czas na refleksję i zastanowienie. Zorganizowana w placówce akademia, miała jeden główny cel, uświadomienie uczniom, że historia naszego kraju, patriotyzm, oraz poszanowanie symboli narodowych są fundamentem kultury kolejnych pokoleń.

Krzepienie ducha patriotyzmu w najmłodszych to obowiązek każdego obywatela, bo  właśnie w rękach naszych dzieci i w ich świadomości narodowej, leży przyszłość kolejnych pokoleń.

W majowych obchodach, na deskach teatru, wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej oraz młodzież Szkół Zawodowych, którzy zaprosili wszystkich zgromadzonych do wyjątkowej „uczty patriotycznej”. Młodzi aktorzy poprzez wiersze narodowościowe, tańce z flagą oraz pieśni w niezwykłej aranżacji muzyczno-artystycznej, ukazali czym jest duch polskości i świadomość etniczna. Uwieńczeniem akademii był wytańczony polonez w wykonaniu dzieci i wychowawców, który niejako stał się klamrą całej uroczystości.

Młodym artystom dziękujemy za wzruszenia i wkład włożony w pracę na scenie, zaś wszystkich mocno zachęcamy do kultywowania świat patriotycznych, bo wolność myśli, słowa czy religii to przywileje, których tak bardzo pragnęli niegdyś nasi przodkowie, a których tak ciężko było doczekać. My mamy radość życia w wolnym kraju, często zapominamy o tym, a tak na prawdę wystarczy krótka chwila, by nasza rzeczywistość stała się zupełnie inna…

 

Na skróty