Turniej szachowy w Przemyślu

Szachy są jak życie (…). Każda figura i pion mają swoje zadanie. Niektóre są słabe, inne są mocne. Niektóre ważne są na początku gry, a inne cenniejsze pod koniec. Ale żeby wygrać, potrzebujesz ich wszystkich.  I tak jak w życiu, nie ma punktacji. Można mieć o dziesięć pionów mniej, a i tak wygrać…

ADAM FAWER

 

Szachy to wspaniała gra, posiadająca wiele zalet edukacyjnych. Znakomicie wpływa na rozwój intelektualny młodego człowieka ucząc go logicznego myślenia, strategii, pobudzając wyobraźnię przestrzenną. Szachy kształtują również osobowość, ucząc odpowiedzialności za podejmowane decyzje oraz waleczności, można powiedzieć, że poznajemy smak zwycięstwa albo gorycz porażki.

Elementy „gry królewskiej” mają pozytywny wpływ zarówno na charakter, jak i na umysł wychowanków. Dlatego też nauka gry w szachy pozostaje dla nauczycieli nowym narzędziem wzbogacającym arsenał używanych środków do kształtowania osobowości oraz stymulowania rozwoju emocjonalnego i intelektualnego uczniów podczas szeroko rozumianego procesu wychowawczego.

W naszej placówce od wielu lat prężnie działa kółko szachowe, uczniowie systematycznie pogłębiają swoje umiejętności, rywalizują na różnych poziomach trudności, aby w końcu stać się mistrzem tej wyjątkowej „gry królewskiej”.

Reprezentantem Ośrodka w „Szachowisku”- Turnieju Szachowym Szkół Podstawowych klas VII-VIII zorganizowanym w Przemyślu w dniu 20.04.2024, został Szymon Sokół, uczeń klasy VIII Szkoły Podstawowej naszego Ośrodka. W rozgrywkach szachowych wystartowało wielu uczestników z licznych klubów, a nasz przedstawiciel ukończył swoje zmagania zdobywając brązowy medal.

Na dłonie Szymona składamy gorące gratulacje. Szymonie, niech Twój sukces to dopiero mały przystanek na obranej „drodze szachowej”, zaś pozostałych uczniów Ośrodka serdecznie zachęcamy do zainteresowania się tą jakże wyjątkową, wręcz królewską grą…

 

Na skróty