Wizyta gości z Kamieńca Podolskiego

W naszym Ośrodku zawsze z wielką chęcią witamy gości. 14 kwietnia przyjechała do nas młodzież i nauczyciele z Ośrodka w Kamieńcu Podolskim. Jest to już trzecia wizyta naszych przyjaciół z Ukrainy. Większość z gości po raz pierwszy odwiedziła Polskę, a dla niektórych był to pierwszy wyjazd za granicę. Możliwość poznania nowych rówieśników, pokazania im naszej Placówki i naszego miasta jest bardzo interesującym doświadczeniem. Najwięcej radości sprawiają jednak wspólne lekcje, ciekawe zajęcia, a przede wszystkim wspólna zabawa, rozgrywki sportowe i spędzony razem „czas wolny”. Ważne są rozmowy, ploteczki, opowieści o zainteresowaniach i codziennym życiu prowadzone pomimo bariery komunikacyjnej. Nauczyciele z zaciekawieniem poznawali pracę swoich kolegów, wymieniali się doświadczeniami i porównywali organizację szkolnictwa specjalnego w naszych krajach.

We wtorek goście wraz z Dyrekcją Ośrodka oraz grupą wychowanków spotkali się w Sali Narad Rady Miasta z przedstawicielami władz Miasta Przemyśla. Zostali przywitani przez Panią Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu P. Renatę Kochanowicz-Chalicką. Mieli okazję opowiedzieć o pierwszych wrażeniach z pobytu w Ośrodku, omówić plan wizyty i wyrazić swoje zadowolenie z możliwości przyjazdu do Polski. Nie obyło się też bez rozmowy o trudnych osobistych chwilach związanych z wojną oraz sytuacji placówek oświatowych w ogarniętej wojną Ukrainie. Pani Naczelnik zachęciła gości do zwiedzania naszego pięknego, zabytkowego miasta, życzyła owocnej wizyty i kontynuowania zawiązanej współpracy. Na zakończenie spotkania wymieniono  się podarunkami  oraz wykonano wspólne zdjęcie. Padło wiele ciepłych słów i wyrazów wzajemnej przyjaźni.        

Dzięki życzliwości władz miasta dalsza część dnia upłynęła pod znakiem intensywnego poznawania Przemyśla. Pierwszym punktem programu była wyprawa do Przemyskich Podziemi, połączona z projekcją filmu 3D o Złotym Wieku Przemyśla. Goście nawiązali  znajomość z herbowym Niedźwiadkiem i poznali niektóre Misie ukryte na ulicach przemyskiego grodu. Następnie dla rozgrzewki wspięli się na Wieżę Zegarową podziwiając osiągnięcia unikalnych rzemieślników (ludwisarzy i wytwórców fajek). Spacer po Rynku i zabytkowych ulicach zakończyło zwiedzanie Zamku Kazimierzowskiego (kolejna wspinaczka na Basztę) i Parku Miejskiego. Pomimo niezbyt udanej aury wyprawa „w miasto” była intensywna i bardzo interesująca. Przybliżyła  naszą historię, ale również obecne życie Przemyśla.

 

Na skróty