„Ośrodek zrobił się niebieski”

Niebieski kolorem nieba.

Niebieski kolorem łez.

Niebieski kolorem wody.

Symbolem autyzmu jest też.

 

Dzień Świadomości Autyzmu to coroczne wydarzenie, które ma na celu zwiększenie świadomości i wrażliwości społeczeństwa na temat autyzmu, a także zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi mierzą się osoby ze spektrum i ich najbliżsi. Kampania przyczynia się do kształtowania właściwych postaw prospołecznych oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.

Samo słowo „autyzm” wywodzi się z greckiego słowa autos, co oznacza „sam”. „Na pustyni jest się trochę samotnym. Równie samotnym jest się wśród ludzi…"- pisał Antoine de Saint Exupéry w "Małym księciu". Cytat ten zdaje się doskonale opisywać świat osób ze spektrum. Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Przy odpowiednich metodach terapeutycznych można zmniejszyć jego nasilenie i pomóc w funkcjonowaniu dziecka bez większych trudności.

W piątek 5 kwietnia nasz Ośrodek zrobił się cały niebieski, a to wszystko dlatego, że obchodziliśmy Dzień Autyzmu. Kolor niebieski, motyl oraz fragment układanki „niebieski puzzel” były przewodnimi symbolami uroczystości. Warto przypomnieć, że pierwszy raz symbol „puzzli” został użyty w roku 1963 w Logo organizacji National Autistic Society. Dla niektórych puzzle utożsamiają zagadkową naturę autyzmu, dla innych są elementami układanki, wszystkich tych, którzy wspierają osoby ze spektrum. Motyl symbolizuje piękno i różnorodność, zaś kolor niebieski to najgłębszy z kolorów, który rozpływa się w nieskończoności horyzontu.

W naszej ośrodkowej społeczności Dzień Autyzmu obchodzony był pod hasłem „Pokolorujmy nasz świat na niebiesko”. Grupy przedszkolne wspólnie ze Szkołą Podstawową uczestniczyły w zajęciach i wspólnych zabawach integracyjnych, odbijały swoje małe rączki na dużym papierowym motylu, tańczyły z balonikami, a na koniec wykonały pracę plastyczną w klimacie niebieskich motyli.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólną zabawę, było naprawdę niebiesko. Właśnie takie dni jak ten dzisiejszy, pozwalają zatrzymać się nad potrzebami innych, zwłaszcza dzieci, dają czas do refleksji i zastanowienia co tak naprawdę jest w życiu najważniejsze. Czasem wystarczy jeden miły gest, serdeczne spojrzenie czy ciepły uścisk dłoni, by świat jawił nam się w nowych kolorach, może nie tylko niebieskich…

Do zobaczenia za rok !

 

Na skróty