Projekt Erasmus+ informacje

FERS_RP_UE_RGB-1.jpeg

Po Grecji czas na Włochy – zagraniczne praktyki zawodowe w ramach Programu FERS

 

Od kilku lat nasi uczniowie cyklicznie wyjeżdżają na zagraniczne praktyki zawodowe do Grecji. Chcąc jednak poszerzyć ofertę edukacyjną, w 2023 roku złożony został projekt, który zakładał realizacje praktyk we Włoszech i niedawno zakończyliśmy jego kontraktowanie z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji.

 

Projekt „Uczniowie z SOSW nr 2 w Przemyślu na podbój Europy” numer 2023-1-PL01-KA122-VET-000138110 jest realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, w ramach Programu Fundusze Społeczne dla Rozwoju Społecznego (FERS) 2021-2027, projekt „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”. Nasz Ośrodek dostał na realizację tego celu 66 360,00 EUR. Dzięki takiemu dofinansowaniu zrealizowana zostanie zagraniczna mobilność we Włoszech we współpracy z naszym nowym partnerem, organizacją Futuro e Progresso Associazione di promozione sociale.

 

Głównym celem realizacji projektu jest wszechstronny rozwój osobisty i zawodowy uczestników praktyk i staży, wzrost ich przedsiębiorczości, kreatywności, jak również rozwój kompetencji zawodowych. Inne cele przedsięwzięcia to:

  • Realizacja zagranicznej mobilności do Włoch dla 25 uczniów oraz 5 opiekunów.
  • Wzrost kompetencji zawodowych i społecznych 25 uczniów, dzięki odbyciu przez nich praktyk w środowisku międzynarodowym.
  • Aktywizacja zawodowa oraz społeczna, a co za tym idzie – ograniczenie ryzyka wykluczenia społecznego, poprzez włączenie w ramy projektu uczniów o mniejszych szansach.
  • Podniesienie świadomości społeczności szkolnej w zakresie możliwości i szans oferowanych przez Unię Europejską.
  • Rozwinięcie kompetencji zawodowych i pedagogicznych u nauczycieli biorących udział w mobilnościach.

 

Poza samą mobilnością, w ramach projektu uczniowie wezmą także udział w szkoleniach przygotowawczych, czyli cyklu dodatkowych zajęć językowych, kulturowych oraz pedagogicznych. Zrealizowany zostanie także szereg spotkań organizacyjnych.

 

Wszystkich uczniów zaineresowanych udziałem w projekcie zapraszamy do obserwowania strony internetowej ośrodka oraz udziału w spotkaniach informacyjnych. Grupa docelowa projektu to 25 uczniów kształcących się w zawodzie Kucharz, Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz Technik Informatyk. Rekrutacja rozpocznie się wkrótce.

Na skróty