Hymn na rynku przemyskim

Życie ludzkie obfituje w wiele ważnych chwil, rocznic, wydarzeń i uroczystości. To one nadają naszej codzienności smak, kolory, głębszy oddech wśród codziennych obowiązkach, ale też nastrajają do przemyśleń, refleksji czy troski o ważne osoby w naszym życiu osobistym i historii naszej Ojczyzny.

Niewątpliwie obchody odzyskania niepodległości przez Polskę 11listopada, to najważniejsza data dla nas Polaków, uroczystość obok, której nie można przejść obojętnie, dzień, którego nie można spędzić w domowych pieleszach, mimo, że listopadowy chłodek do tego nasz zachęca. Dlatego też, Dzieci oraz Młodzież z naszego Ośrodka, każdego roku, z wielką powagą, świadomością, ochotą i zapałem, bierze udział we wszystkich działaniach przygotowanych i koordynowanych przez naszych nauczycieli i wychowawców.

Odpowiednio wcześniej na lekcjach języka polskiego, historii czy godziny wychowawczej uczniowie wprowadzeni zostali w tematy dotyczące naszej historii, poszerzające ich wiedzę i przypominające znane już fakty. W czwartkowe , 9 listopada, odbyła się wzruszająca akademia, zorganizowana przez uczniów i ich opiekunów.

Finałem zaś tegorocznych obchodów, było wyjście całej naszej społeczności ośrodkowej na rynek naszego miasta, gdzie zostaliśmy zaproszeni przez władze Przemyśla do wspólnego odśpiewania Hymnu Polski z innymi szkołami miejskimi, w ramach akcji: „Szkoła do Hymnu”.

W słoneczne przedpołudnie 10 listopada wyruszyliśmy w doskonałych humorach razem, obecni uczniowie i nauczycie, na rynek przemyski, bo tam najmocniej bije serce naszego grodu, aby punktualnie o godzinie 11:11 odśpiewać wraz z uczniami całej Polski – Mazurek Dąbrowskiego. Nasi nauczyciele i uczniowie z szacunkiem, mocą, zaangażowaniem i pełną piersią Śpiewali Pieśń Narodową, w dłoniach trzymając biało – czerwoną flagę, która pięknie  i symbolicznie okalała nas, jak prawdziwą rodzinę.

Obecni z nami niesłyszący uczniowie migali Hymn, by w swój niepowtarzalny sposób przyłączyć się do wszystkich śpiewających, młodych ludzi. Przez te kilka minut wspólnego śpiewu w tak dużej grupie, mogliśmy poczuć i wzmocnić naszą jedność narodową, siłę ducha, miłość do Ojczyzny oraz wyrazić cześć i pamięć Wszystkim, którzy zginęli, abyśmy my mogli dzisiaj żyć w wolnej Polsce. Wolność bowiem, to wartość nadrzędna, definiująca nasze człowieczeństwo.

Wspólne wyjścia w naszym Ośrodku, sprawiają, ze zawsze szczęśliwi, pełni pozytywnych emocji, wracamy w mury naszej szkoły. Tym razem zaś w sposób szczególny, mogliśmy sobie przypomnieć, że codzienność i przyszłość Polski leży w rękach każdego z nas, bowiem: „ Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy…”

 

 

 

Na skróty