Piękna lekcja patriotyzmu

 

Nie rzucim ziemi skąd nasz ród!
Nie damy pogrześć mowy.
Polski my naród, polski lud,
Królewski szczep Piastowy.
Nie damy, by nas zgnębił wróg!
Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg!

                           Maria Konopnicka

 

Narodowe Święto Niepodległości to uroczystość, którą corocznie obchodzimy w dniu 11 listopada, dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę. Od lat kojarzy nam się ono z hucznymi paradami w różnych miastach, marszami w stolicy, biegami niepodległościowymi, patriotycznymi koncertami i wszystkim tym, co sprawiało, że Polacy tłumnie wychodzili z domów, by cieszyć się niepodległości, którą Polska odzyskała 105 lat temu.

Krzepienie ducha patriotyzmu w najmłodszych to obowiązek każdego obywatela, właśnie w rękach naszych dzieci i w ich świadomości narodowej leży przyszłość kolejnych pokoleń. Nasz Ośrodek zawsze w tym wyjątkowym listopadowym okresie, składa hołd Polsce, nakłaniając wszystkich zgromadzonych do refleksji nad znaczeniem słowa „wolność”.   

W tym roku szkolnym na deskach teatru wystąpili uczniowie z klas II i III Szkoły Podstawowej oraz młodzież Szkół Zawodowych, którzy zaprosili wszystkich do wspólnego odśpiewania pieśni narodowych, przedstawiając tym samym czym jest wspólnota narodowa. Młodzi aktorzy  poprzez wiersze narodowościowe i pieśni, w wyjątkowej aranżacji muzyczno-artystycznej, ukazali czym jest duch polskości i świadomość etniczna. Uwieńczeniem występu był niezwykły taniec z flagą, który niejako stał się klamrą całej uroczystości.

Młodym artystom dziękujemy za wzruszenia i wkład włożony w pracę na scenie, zaś wszystkich mocno zachęcamy do kultywowania Świat Patriotycznych, bo wolność myśli, słowa czy religii to przywileje, których tak bardzo pragnęli niegdyś nasi przodkowie, a których tak ciężko było doczekać. My mamy radość życia w wolnym kraju, często zapominamy o tym, a tak na prawdę wystarczy krótka chwila by nasza rzeczywistość stała się zupełnie inna…

 

Na skróty