Wyjście na koncert Przemyska Jesień

Za oknem wciąż towarzyszy nam przepiękna, złota, polska jesień. Jej aura nastraja do spacerów, ciekawych wyjść poza szkołę, spotkań i poszukiwań kolejnych dobrych i ciekawych inspiracji, by poszerzać swoją wiedzę, doświadczenie, poznawać nowych ludzi, by doświadczać życie polisensorycznie i smakować je różnorodnie.

Jedną z takich możliwości, od kilku lat, daje naszej  szkole współpraca z Towarzystwem Muzycznym w Przemyślu. Tym razem skorzystaliśmy z zaproszenia na jeden z koncertów w ramach 40 Międzynarodowego Festiwalu Przemyska Jesień Muzyczna. Był to koncert edukacyjny, przygotowany, poprowadzony i skonstruowany specjalnie dla dzieci i młodzieży szkół naszego miasta. Koncert, którego tytuł brzmiał: „Roztańczone dwory Europy”, zorganizowany został w przepięknej, stylowej sali widowiskowej Centrum Kulturalnego w Przemyślu.

Muzyka klasyczna w sposób naturalny, niewymuszony i bardzo przyjemny daje różnorodny wachlarz emocji, wzruszeń, pobudza wyobraźnię, uspakaja, wycisza i relaksuje. Wszystko to było możliwe dzięki osobom występującym na scenie Centrum Kulturalnego: Muzykom Przemyskiej Orkiestry Kameralnej oraz Tancerzom zespołu Pieśni i Tańca „ Przemyśl”, działającego przy naszym Zamku Przemyskim już od ponad 40 lat.

Młodzi ludzie mieli okazję wędrować po XVII-wiecznych, muzycznych dworach Europy w Polsce, Anglii, Włoszech, Francji, Austrii oraz Czechach. Usłyszeli i zobaczyli bliskie im już tańce: polonez, polka, walc czy krakowiak, ale poznali też zupełnie dla nich nieznane i odległe, jak: menuet, sarabanda czy gigue.

Połączenie na scenie muzyki i tańca na żywo oraz ciekawych wizualizacji w tle sprawiło, że młodzi melomani wszystkimi zmysłami odbierali różnorodne wrażenia płynące ze sceny. Między utworami uczniowie mogli wysłuchać krótkich komentarzy dotyczących poszczególnych utworów, a tym samym pogłębić swoją wiedzę o kolejne wiadomości z zakresu: tańców, muzyki klasycznej, instrumentów czy elementów historii sztuki.

Nasi Uczniowie wrócili do szkoły pełni pozytywnych, kolorowych wrażeń, w tanecznym kroku, aby bogatsi o nowe doznania kontynuować dalszą naukę i swoje wzrastanie pod okiem naszych wyjątkowych nauczycieli.

Z niecierpliwością i radością czekamy na kolejne koncerty muzyki klasycznej, zupełnie zgadzając się z Manulą Kalicką, która powiedziała: „Taniec jest jak muzyka i malarstwo…to jest powietrze, którym oddychamy oraz językiem duszy, pozwalającym wyrazić czystą radość życia.”

 

Na skróty