Muzeum w Przeworsku - Zespół Pałacowo-Parkowy

W dniu 25 października 2023 r. pomimo deszczowej aury reprezentanci szkół ponadpodstawowych wraz z delegacją uczniów i nauczycieli z Kamieńca Podolskiego udali się na zwiedzanie Pałacu Lubomirskich oraz Muzeum Pożarnictwa w Zespole Pałacowym w Przeworsku.

Wszyscy mieli okazję zobaczyć wnętrza pałacowe (komnaty i izby) a w nich eksponaty z zakresu sztuki, malarstwa, rzeźby i fotografiki. Widzieliśmy również zbiory etnograficzne, które są prezentowane przez cały rok w formie stałej wystawy.

Kolejnym punktem naszej wyprawy było zwiedzanie Muzeum Pożarnictwa, które powstało z prywatnych zbiorów kolekcjonera Leona Trybalskiego. W muzeum widzieliśmy mnóstwo eksponatów obrazujących historię pożarnictwa z terenu powiatu przeworskiego i ziemi przemyskiej od XIX wieku do współczesności.

Ogromne wrażenia zrobiła na nas kolekcja przenośnych sikawek, hełmów, sprzęt burzący (pory i bosaki), węże pożarnicze, linki strażackie, gongi, syreny alarmowe, mundury galowe i przede wszystkim samochód pożarniczy marki Dodge WC 51.

To był bardzo aktywny i owocny wyjazd. Spędzony w muzeum czas pomógł przybliżyć naszym przyjaciołom z Ukrainy oraz naszym uczniom w ciekawy sposób część naszej historii, kultury i tradycji.

 

Na skróty