Republika Południowej Afryki RPA (RSA)

Afryka bliżej niż myślisz…

DSCF2917.jpeg

DSCF0453.jpeg

 

RPA to kraj naturalnego piękna, znajdziemy tu wspaniałe Góry Drakensberg, słynną Table Mountain w Cape Town, trzeci co do wielkości na świecie i jedyny zielony Blyde River Canyon, piaszczyste plaże Cape Vidal i Kosi Bay czy też dzikie Wild Coast, które zaskoczą nas widokiem. Nie zapominajmy o rzeżbiących teren rzekach Oranje i Vaal ze swoimi meandrami i wodospadami, a także  o półpustynnym buszu pokrywającym centralne tereny, słynnym ze swych „afrykańskich” zachodów słońca! Wszystkich cudnych miejsc nie sposób wymienić – trzeba je po prostu zobaczyć! Warto pamiętać, że jest to kraj wielu sprzeczności i  wielu kultur, które żyją obok siebie, od wielu lat próbując wypracować symbiozę. O  różnorodności tego państwa niech świadczy prosty fakt, że obowiązuje w nim aż 11 języków urzędowych. Wszystko  co czytamy o tym tajemniczym miejscu sprawia, że każdy turysta i człowiek pełen pasji, chciałby zobaczyć  to miejsce na własne oczy. 

Nasz Ośrodek, dzięki zaangażowaniu księdza Mariusza Michalskiego, zdobył możliwość poznania kultury, tradycji oraz nawiązania wyjątkowych znajomości z  przyjaciółmi zamieszkałymi właśnie w krajach RPA. Wszystko zaczęło się w październiku 2016 roku.  Od 18 do 28.10.2016 r. nauczycielki ze Szkoły Św. Marcina de Porres (Republika Południowej Afryki): Kubashnee PERUMAL, Nelisiwe Rejpice Gambushe, oraz siostra ze  zgromadzenia Służebniczek Starowiejskich Carol Dlamini Nomfundiso, przebywały w  Przemyślu w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym nr 2 im. dra Janusza Korczaka.

Tą wymianę zapoczątkował kontakt ze strony s. Lidii Potockiej, która pracuje w RPA i ks. Mariusza Michalskiego katechety SOSW Nr 2.

DSCF2709.jpeg

Szkoła Św. Marcina de Porres w RPA zajmuje się wychowaniem ponad 320 uczniów niepełnosprawnych, w tym około 130 niesłyszących. Współpracuje już z  Ośrodkiem dla dzieci niepełnosprawnych w Tczewie i z ogromną ochotą podjęła kontakt z naszą Placówką. Każda wymiana doświadczeń ma ogromne znaczenie w pracy z  młodzieżą niepełnosprawną, gdyż:

  • wzbogaca obie strony o doświadczenia kulturowe,
  • poszerza wymianę informacji,
  • rozwija nowe dziedziny współpracy pomiędzy nauczycielami w zakresie edukacji dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,
  • doskonali warsztat pracy nauczycieli i terapeutów zgodnie z ich specjalizacją.

DSCF2882.jpeg

Trzeba wspomnieć, że system afrykański znacznie odbiega od naszych standardów, jednak jedno pozostaje takie samo - wychowankowie.

W trakcie wizyty nauczycielki z Afryki zapoznały się z pracą na różnych poziomach edukacyjnych szkolnictwa specjalnego. Hospitowały zajęcia, prowadziły lekcje, a także wraz z niesłyszącymi wychowankami poznawały Polskę (Lublin - Majdanek, Zamek w Łańcucie, Przemyśl - podziemia, forty).

Bardzo miłe okazało się to, że nasi partnerzy z odległego kontynentu znakomicie zaaklimatyzowali się w polskiej rzeczywistości, a to za sprawą siostry Staff. Była ona w nowicjacie prze 3 lata w niedaleko położonej miejscowości k. Brzozowa - Stara Wieś, gdzie bardzo dobrze poznała nasz język. Siostra pomagała nie tylko w tłumaczeniu pomiędzy koleżankami a nauczycielami z Polski, ale tez głównie przekładała rozmowy na język migowy, gdyż jedna z nauczycielek była osobą niesłyszącą.

Nawiązana współpraca pomiędzy placówką w Afryce, a naszym Ośrodkiem, ma obejmować wymianę doświadczeń w nauczaniu dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, a szczególnie niesłyszących i słabosłyszących. Wymiana pomiędzy szkołami ma na celu rozwijanie warsztatu pracy nauczycieli oraz poniesienie atrakcyjności kształcenia dzieci i  młodzieży ze specyficznymi problemami edukacyjnymi. Pierwszy kontakt okazał się dużą niespodzianką, gdyż nasi wychowankowie bardzo szybko porozumieli się z afrykańskimi nauczycielkami pomimo odmiennego języka. Pobyt w Polsce był dla Kubashnee, Nelisiwe oraz siostry Carol ogromną atrakcją, o czym zapewniły wszystkich podczas pożegnalnego wieczoru. Można zauważyć, iż pomiędzy nimi, a młodzieżą z naszego Ośrodka nawiązała się prawdziwa przyjaźń, która będzie trwała dzięki nowoczesnym technologiom komunikacyjnym.

Nawiązanie współpracy umożliwi dzieciom bezpośredni kontakt z młodzieżą o  podobnych problemach i potrzebach. Rozwinie ich intelektualnie i poznawczo. Będą bardziej otwarci i kreatywni, radząc sobie z różnymi problemami życiowymi.

Pragniemy przygotować naszych podopiecznych do bycia obywatelami świata, umiejącymi radzić sobie w różnych życiowych sytuacjach.

Nauczyciele i wychowawcy z naszego Ośrodka, zauroczeni kulturą i rodząca się przyjaźnią polsko – afrykańska, postanowili pojechać z rewizytą i na własne oczy zobaczyć krainy najpiękniejszych zachodów słońca. Pionierami byli: Elżbieta Sobolak-Baj, Bożena Ciesielska i ksiądz Mariusz Michalski. Ich opowieści po  powrocie przeszły do legendarnych, a wywołane fotografie i przywiezione pamiątki ozdabiają korytarze naszych szkół.

Poniżej przedstawiamy galerię zdjęć z pierwszego wyjazdu do RPA:

 

Na skróty